Answer:
$2,907
Step-by-step explanation:
the formulas to calculate costs using the high-low method are:
- variable cost = (highest activity cost - lowest activity cost) / (highest activity units - lowest activity units)
- fixed costs = highest activity cost - (variable cost per unit x highest activity units)
variable cost = ($6,460 - $5,559) / (2,090 - 1,560) = $901 / 530 units = $1.70 per unit
fixed costs = $6,460 - ($1.70 x 2,090) = $6,460 - $3,553 = $2,907