Answer:
Center line = 46
UCL = 46.84852
LCL = 45.15148
Explanation:
Given:
Standard deviation = 0.8
Mean, u = 46
Sample size, n= 8
First calculate the estimated standard deviation:

a) The center line, X', would be the average across all components. Here the average across all 960 bottles is 46
Therefore,

b) The upper control limit, UCL:
UCL = u + 3s
= 46 + 3(0.28284)
= 46 + 0.84852
= 46.84852
c) The upper control limit, LCL:
LCL = u + 3s
= 46 - 3(0.28284)
= 46 - 0.84853
= 45.15148