95.5k views
2 votes
All of the questions in this problem are based on the circuit below. R=10Ω,L=5mH,C=500μF.The source voltage is 10cos(200t+45LaTeX: ^{^\circ} ∘ ). Round all of your answers to two decimal places if necessary. Omit the units.What is the inductor impedance value in ohms? First, what is the REAL part.

User Cyber User
by
6.3k points

1 Answer

7 votes

Answer:

1) 0 Ω

2) jΩ

3) 0 Ω

4) -10j Ω

5) 10Ω

6) -9j Ω

Step-by-step explanation:

Given that R=10Ω,L=5mH,C=500μF and The source voltage is 10cos(200t+45°)

The source voltage is given by
V=V_mcos(wt+\theta)

Therefore comparing with the source voltage, the angular frequency w = 200 rad/s

a) The impedance of the inductor is given by:


Z_L=jwL=j*200*5*10^(-3)=j = 1\angle 90\ \Omega

The real part is 0 Ω and

the imaginary part is j Ω

b) The impedance of the capacitor is given by:


Z_C=(1)/(jwC)=(1)/(j*200*500*10^(-6))=-10j\ \Omega=10\angle -90\ \Omega

The real part is 0 Ω and

the imaginary part is -10j Ω

c) The total impedance of the circuit is given by:


Z=R+jwL+(1)/(jwC)=10+j-10j=10-9j

The real part is 10Ω

The Imaginary part is -9j Ω

User Marybel
by
6.9k points