Answer: - 7500N
Step-by-step explanation:
Given the following :
Initial Velocity of car = 108km/hr
Time taken to stop after applying brakes = 4s
Mass of passengers in car = 1000kg
Force exerted by the brakes on the car =?
After 4s, then final Velocity (V) = 0
Initial Velocity (u) of the car = 108km/hr
108km/hr = (108 × 1000)m ÷ (3600)s = 30m/s
Force exerted = mass(m) × acceleration(a)
Acceleration of car = Change in Velocity with time
a = (v - u) / t
a = (0 - 30) / 4
a = - 30/ 4
a = - 7.5m/s^2
Therefore,
Force exerted = mass(m) × acceleration(a)
Force exerted = 1000kg × (-7.5)m/s^2
Force exerted = - 7500N