128k views
1 vote
Please someone help me !

Please someone help me !-example-1
User Krzak
by
6.9k points

1 Answer

3 votes

Explanation:

a. If x is the total numbers of students in school, 35%x = 140.

0.35x = 140

x = 140/0.35 = 400

b. Since there are 400 kids in the school, 15% of them take the bus which is 0.15 * 400 = 60 kids.

User Martin Gladdish
by
7.0k points