Answer:
Cost per equivalent unit = $4.23 per unit
Step-by-step explanation:
Under the weighted average method of valuation, to account for completed units, it is assumed that the entire degree of work required is done in the period under consideration. So there is no separation of the completed units into opening inventory and fully worked.
Cost per equivalent unit = cost / total equivalent units
To determine the cost per equivalent unit of conversion cost , we follow the steps below
Step 1
Determine the total equivalent units
Item Equivalent units
Transferred out 100%× 147,000 = 147,000
closing inventory 25% × 32,000 = 8000
Total Equivalent unit 155,000
Step 2: cost per equivalent units
Cost per equivalent units= Total conversion cost/Equivalent units
= ( $52,850+ $603,150)/155,000 units= $4.23 per unit
Cost per equivalent unit = $4.23 per unit
=