Answer:
0.17 per ounce
Explanation:
To find the price per ounce, divide the price by the number of ounces.
price/ number of ounces
A 2 pound bag costs $5.44. We need to find out how many ounces are in 2 pounds.
Each pound has 16 punches. Therefore, 2 pounds will have 32 ounces (16 ounces * 2 pounds=32 ounces).
Now we can find the price per ounce by dividing the price by the number of ounces.
price/ounces
We know the bag is 2 pounds, which is equal to 32 ounces. We also know the bag costs $5.44
price= $5.44
ounces= 32 ounces
$5.44/ 32 ounces
$0.17 / ounces
The asparagus costs 0.17 per ounce.