209k views
3 votes
A 2-pound bag of asparagus costs $5.44. What is the price per ounce?

User Chosen
by
7.7k points

1 Answer

1 vote

Answer:

0.17 per ounce

Explanation:

To find the price per ounce, divide the price by the number of ounces.

price/ number of ounces

A 2 pound bag costs $5.44. We need to find out how many ounces are in 2 pounds.

Each pound has 16 punches. Therefore, 2 pounds will have 32 ounces (16 ounces * 2 pounds=32 ounces).

Now we can find the price per ounce by dividing the price by the number of ounces.

price/ounces

We know the bag is 2 pounds, which is equal to 32 ounces. We also know the bag costs $5.44

price= $5.44

ounces= 32 ounces

$5.44/ 32 ounces

$0.17 / ounces

The asparagus costs 0.17 per ounce.

User Rajpara
by
7.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories