22.1k views
5 votes
A store that sells skis buys them from a manufacturer at a wholesale price of $87 The store's markup rate is 50% A. What price does the store charge its customers for the skis? B. What percent of the original price is the final price? C. What is the percent INCREASE from the original price to the final price?

User Lalameat
by
7.7k points

2 Answers

3 votes

Answer:

A. $130.50

B. 150%

C. 50%

Explanation:

First, find 50% of 87 and add it to find the new price.

87 x 0.5 = 43.5

87 + 43.5 = 130.5

Then, find the percent by doing 130.5 ÷ 87, which is 150%

Calculate the percent increase by doing (130.5-87) ÷ 87, which is 50%

User Sazr
by
7.4k points
6 votes

Answer:

see below

Explanation:

First find the markup

87* 50%

87*.50

43.50

Add this to the wholesale price

87+43.50 =130.50

This is what they charge the customer

This is 150% percent of the wholesale price

100% + 50% = 150%

To find the percent increase

Take the new price and subtract the wholesale price

Then divide by the wholesale price

(130.50-87)/87 =50 % increase

User Jeroen K
by
7.4k points