119k views
0 votes
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost? What equation would you use to solve this problem?

User Jake Tae
by
6.1k points

2 Answers

4 votes

Answer:

Each pencil costed $2

Explanation:

She bought 7 pencils at $2 7x2=14

24-14=10

User Danny Mencos
by
5.4k points
3 votes

Answer:

$2

Explanation:

24-10=14

14/7=2

User Fred Dupont
by
6.5k points