Final answer:
To calculate the total cost of a meal including a 15% tip, add the cost of the meal to 15% of the cost of the meal. The possible total costs for the given meals are $21.27, $18.69, $18.11, $20.07, and $18.34.
Step-by-step explanation:
To find the total cost of a meal including a 15% tip, you need to add the cost of the meal to 15% of the cost of the meal. Let's calculate the total cost of each meal:
- $18.50: Cost of the meal: $18.50 + 15% tip: $18.50 * 0.15 = $2.77. Total cost: $18.50 + $2.77 = $21.27
- $16.25: Cost of the meal: $16.25 + 15% tip: $16.25 * 0.15 = $2.44. Total cost: $16.25 + $2.44 = $18.69
- $15.75: Cost of the meal: $15.75 + 15% tip: $15.75 * 0.15 = $2.36. Total cost: $15.75 + $2.36 = $18.11
- $17.45: Cost of the meal: $17.45 + 15% tip: $17.45 * 0.15 = $2.62. Total cost: $17.45 + $2.62 = $20.07
- $15.95: Cost of the meal: $15.95 + 15% tip: $15.95 * 0.15 = $2.39. Total cost: $15.95 + $2.39 = $18.34