120k views
1 vote
A store purchased surfboards for $400 and sold them for $712. What is the mark-up percentage?

Write your answer using a percent sign (%).

User Gcastro
by
8.3k points

2 Answers

2 votes

Answer:

78%

Explanation:

712 -400 = 312

312/400 x 100 = 78

User Apdnu
by
7.0k points
3 votes

Answer: 78 %

Explanation:

Sales - cost = profit

712-400 = 312

As a percentage 312/400 * 100= 78

User Luddek
by
6.6k points