133k views
4 votes
Coal fire burning at 1100 k delivers heat energy to a reservoir at 500 k. Find maximum efficiency.

User Nithish
by
6.2k points

1 Answer

2 votes

Answer:

55%

Step-by-step explanation:

hot reservoir = 1100 K

cold reservoir = 500 K

This is a Carnot system

For a Carnot system, maximum efficicency of the system is given as

Eff = 1 -
(Tc)/(Th)

where Tc = temperature of cold reservoir = 500K

Th = temperature of hot reservoir = 1100 K

Eff = 1 -
(500)/(1100)

Eff = 1 - 0.45 = 0.55 or 55%

User Gengns
by
7.1k points