40.6k views
1 vote
One apple and three oranges cost $5.10 and another 5 oranges and one Apple cost $7.50 what is the price of one apple and one orange

1 Answer

4 votes

Answer:

$2.7

Explanation:

Let the price of one apple be x

and the price of one orange y

Hence ;

One apple and 3 oranges would cost:

x + 3×y = $5.10----------------------------(1)

One apple and 5 oranges would cost;

x + 5×y = $7.50--------------------------(2)

Subtracting eqn (1) from (2), we have :

x-x + 5y -3y = 7.5- 5.1

2y = 2.4

y = $1.2

From eqn(1)

x + 3y = $5.10

x= $5.10-3($1.2) = $5.10-$3.6 = $1.5

Hence x=$1.5 and y= $1.2

We are required to find the cost of one apple and one orange, hence :

x+y = $1.5+$1.2= $2.7

User Gbam
by
4.8k points