Answer:
The probability that AT LEAST ONE of them has been vaccinated
P( X ≥1) = 0.920493
Explanation:
Step(i):-
Given 57 % of the people have been vaccinated
p = 57% =0.57
q = 1-p =1-0.57 = 0.43
n = 3

Step(ii):-
The probability that AT LEAST ONE of them has been vaccinated
P( X ≥1) = P( x =1) + P(x =2)+P(x=3)


= 0.316179 + 0.419121 +0.185193
= 0.920493
Final answer:-
The probability that AT LEAST ONE of them has been vaccinated
P( X ≥1) = 0.920493