177k views
2 votes
Dexter Industries purchased packaging equipment on January 8 for $135,000. The equipment was expected to have a useful life of three years, or 27,000 operating hours, and a residual value of $5,400. The equipment was used for 10,800 hours during Year 1, 8,100 hours in Year 2, and 8,100 hours in Year 3. Required: 1. Determine the amount of depreciation expense for the three years ending December 31, by (a) the straight-line method, (b) the units-of-activity method, and (c) the double-declining-balance method. Also determine the total depreciation expense for the three years by each method. Round the final answers for each year to the nearest whole dollar.

User G Clovs
by
4.3k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Straight line depreciation method : $43,200, $43,200, $43,200

Unit of activity deprecation method = $51,840, $38,880, $38,880

Double declining method = $90,000, $30,000, $10,000

Total depreciation expense

Straight line depreciation and unit of activity method = $129,600

Double declining method = $130,000

Step-by-step explanation:

Depreciation is a method used in expensing the cost of an asset.

the straight-line method = (Cost of asset - Salvage value) / useful life

( $135,000 - $5,400) / 3 = $43,200

The straight line depreciation method allocates the same deprecation expense for each year of the useful life of the asset. So, the depreciation expense for the 3 years is $43,200.

Total depreciation expense = $43,200 × 3 = $129,600

the units-of-activity method =( hours used in year / total hours of the machine) x (Cost of asset - Salvage value)

Deprecation expense in the first year =

( $135,000 - $5,400) × (10,800 / 27,000) =

$129,600 × 0.4 = $51,840

Deprecation expense in the second year

( $135,000 - $5,400) × (8,100 / 27,000) = $129,600 × 0.3 = $38,880

Deprecation expense in the third year

( $135,000 - $5,400) × (8,100 / 27,000) = $129,600 × 0.3 = $38,880

Total depreciation expense = $129,600

Double declining method = depreciation factor × cost of the asset

Depreciation factor = 2 x (1/useful life)

Deprecation factor = 2 / 3 = 0.666667

Depreciation in the first year =

0.666667 x $135,000 = $90,000

Book value = $135,000 - $90,000 = $45,000

Deprecation expense in the second year =

0.666667 x $45,000 = $30,000

Book value = $45,000 - $30,000 = $15,000

Deprecation expense in the third year =

0.666667 x $15,000 = $10,000

Total depreciation expense = $130,000

I hope my answer helps you

User Jo Sprague
by
4.6k points