234k views
3 votes
During March, Patt, Inc. purchases and uses 8,800 pounds of materials costing $35,640 to make 4,000 tiles. Patt's standard material cost per tile is $8 (2 pounds of material × $4.00).

User Khaverim
by
8.4k points

1 Answer

6 votes

Answer and Explanation:

The computation is shown below:

Total material cost variance

= (Standard quantity × standard price) - (actual quantity × actual price)

= (4,000 tiles × 2 pounds of material × $4) - (8,800 pounds × $35,640 ÷ 8,800 pounds)

= (8,000 pounds × $4) - ($8,800 pounds × $4.05)

= $3,640 unfavorable

For material price variance

= Actual Quantity × (Standard Price - Actual Price)

= 8,800 × ($4 - $4.05)

= $440 unfavorable

For material quantity variance

= Standard Price × (Standard Quantity - Actual Quantity)

= $4 × (8,000 pounds - 8,800 pounds)

= $3,200 unfavorable

The favorable variance is that in which the standard cost is more than the actual cost and the inverse goes to unfavorable variance

User Giedre
by
8.5k points

Related questions

1 answer
5 votes
199k views
1 answer
0 votes
93.8k views
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.