187k views
2 votes
Country financials, a financial services company, uses surveys of adults age 18 and older to determine if personal financial fitness is changing over time. In February 2012, a sample of 1000 adults showed 410 indicating that their financial security was more that fair. In Feb 2010, a sample of 900 adults showed 315 indicating that their financial security wwas more than fair.1. State the hypothesis that can be used to test for a significant difference between the population proportions for the two years?2. What is the sample proportion indicating that their financial security was more that fair in 2012?In 2010?3. Conduct the hypothesis test and compute the p-value.At a .05 level of significance what is your conclusion?4. What is the 95% confidence interval estimate of the difference between the two population proportion?

1 Answer

4 votes

Answer:

1) The null and alternative hypothesis are:


H_0: \pi_1-\pi_2=0\\\\H_a:\pi_1-\pi_2\\eq 0

Subindex 1: 2012 population proportion and Subindex 2: 2010 population proportion.

2) The sample proportion for 2012 is p1=0.41.

The sample proportion for 2010 is p2=0.35.

3) There is enough evidence to support the claim that there is significant difference between the population proportions of the two years.

4) The 95% confidence interval for the difference between proportions is (0.016, 0.104).

Explanation:

This is a hypothesis test for the difference between proportions.

The claim is that there is significant difference between the population proportions of the two years.

Then, the null and alternative hypothesis are:


H_0: \pi_1-\pi_2=0\\\\H_a:\pi_1-\pi_2\\eq 0

The significance level is 0.05.

The sample 1, of size n1=1000 has a proportion of p1=0.41.


p_1=X_1/n_1=410/1000=0.41

The sample 2, of size n2=900 has a proportion of p2=0.35.


p_2=X_2/n_2=315/900=0.35

The difference between proportions is (p1-p2)=0.06.


p_d=p_1-p_2=0.41-0.35=0.06

The pooled proportion, needed to calculate the standard error, is:


p=(X_1+X_2)/(n_1+n_2)=(410+315)/(1000+900)=(725)/(1900)=0.3816

The estimated standard error of the difference between means is computed using the formula:


s_(p1-p2)=\sqrt{(p(1-p))/(n_1)+(p(1-p))/(n_2)}=\sqrt{(0.3816*0.6184)/(1000)+(0.3816*0.6184)/(900)}\\\\\\s_(p1-p2)=√(0.0002+0.0003)=√(0.0005)=0.0223

Then, we can calculate the z-statistic as:


z=(p_d-(\pi_1-\pi_2))/(s_(p1-p2))=(0.06-0)/(0.0223)=(0.06)/(0.0223)=2.69

This test is a two-tailed test, so the P-value for this test is calculated as (using a z-table):


P-value=2\cdot P(z>2.69)=0.007

As the P-value (0.007) is smaller than the significance level (0.05), the effect is significant.

The null hypothesis is rejected.

There is enough evidence to support the claim that there is significant difference between the population proportions of the two years.

We want to calculate the bounds of a 95% confidence interval.

For a 95% CI, the critical value for z is z=1.96.

The margin of error, using the results previously calculated, is:


MOE=z \cdot s_(p1-p2)=1.96\cdot 0.0223=0.0437

Then, the lower and upper bounds of the confidence interval are:


LL=(p_1-p_2)-z\cdot s_(p1-p2) = 0.06-0.0437=0.016\\\\UL=(p_1-p_2)+z\cdot s_(p1-p2)= 0.06+0.0437=0.104

The 95% confidence interval for the difference between proportions is (0.016, 0.104).

User Neil Kelsey
by
5.4k points