24.6k views
1 vote
What is the area of a circle with a diameter of 36 milimeters? use 3.14 for pi

2 Answers

4 votes

Answer:

1017.36mm²

Explanation:

Since the diameter of that circle is 36mm, the radius would be equal to half the diameter

i.e. r =
(d)/(2) (where d is the diameter of the circle)

r =
(36)/(2) mm

r = 18mm

Area of a circle =
\pir² (where r is the radius of the circle)

Using 3.14 for
\pi,

Area of the circle = (3.14 × 18²)mm²

= (3.14 × 18 × 18)mm²

= (3.14 × 324)mm²

= 1017.36mm²

Hope this helps :))

User Sunxd
by
7.3k points
4 votes

Answer:

1017.36 mm²

Explanation:

d = 2r => r = d/2 = 36mm/2 = 18 mm

A = π·r²

= 3.14×(18mm)²

= 3.14×324mm²

= 1017.36 mm²

User AlVaz
by
7.1k points