Final answer:
The operating income for Oliver Brush Company in 2018 is $17,568, and the unit cost for one brush is $11.89.
Step-by-step explanation:
To calculate the operating income for 2018, we start by computing the cost of goods sold (COGS). COGS is determined using the following formula:
COGS = Opening Inventory + Purchases - Closing Inventory
So, the COGS for Oliver Brush Company is:
COGS = $10,980 + $73,200 - $8,052 = $76,128
Then, the operating income can be calculated by subtracting the COGS and Selling and Administrative Expenses from Net Sales Revenue:
Operating Income = Net Sales Revenue - COGS - Selling and Administrative Expenses
Operating Income = $146,400 - $76,128 - $52,704 = $17,568
Next, to compute the unit cost for one brush, we divide the COGS by the number of brushes sold:
Unit Cost = COGS / Number of Brushes Sold
Unit Cost = $76,128 / 6,400 = $11.89 per brush