Answer:
Explanation:
Given That,
Earth's mass is 6 × 10^24 kg.
Mass of the Sun = 330,000 times the mass of Earth.
I also present this data as scientific notation.
Mass of the Sun = 3.3 × 10^5 times the mass of the Earth.
From the data and conditions,
Mass of the Sun

----------------------
The Sun's mass is said to be 330,000 larger than Earth; This in scientific notation represents:
330 * 10³ times.
The mass of the earth is known to be equal to:
6 * 10²⁴ kg
Knowing this, then the mass of the sun is equal to:
Mass of the Sun = 330 * 10³ * mass of the Earth
Mass of the Sun = 330 * 10³ * 6 * 10²⁴ kg
Mass of the Sun = 1.98 * 10³⁰ kg