191k views
15 votes
( what’s the better deal ) please help me with this, i’ve been trying for a long time

( what’s the better deal ) please help me with this, i’ve been trying for a long time-example-1

1 Answer

6 votes

Answer:

Brand A is the better deal!

Explanation:

Let's start by comparing.

We know brand B has the following cost: 5 ounces = $3.75

10 ounces $7.50 and 16 ounces = $12

Now check the graph.

6 ounces cost $3

12 ounces cost $6

20 ounces cost $10

I don't think we need to look any further but brand A is the better deal!

( what’s the better deal ) please help me with this, i’ve been trying for a long time-example-1
User Renzo Robles
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories