Answer:
$0.72
Step-by-step explanation:
total direct materials = $125,000
total variable selling costs = $15,000
total variable costs = $140,000
variable cost per unit = $140,000 / 1,000 units = $140 per unit
contribution margin ratio = (sales price - variable cost) / sales price = ($500 - $140) / $500 = 72%
this means that per dollar of sales, $0.72 are left to cover fixed costs and contribute to operating income