64.4k views
2 votes
What is 34.7 grams of H2SO4 molecules to moles? Show work please

1 Answer

3 votes

Answer : The moles of
H_2SO_4 is 0.354 moles.

Explanation : Given,

Mass of
H_2SO_4 = 34.7 g

Molar mass of
H_2SO_4 = 98 g/mol

Formula used to calculate the moles of
H_2SO_4 is:

Moles of
H_2SO_4 =
\frac{\text{Given mass of }H_2SO_4}{\text{Molar mass of }H_2SO_4}

Now put all the given values in this formula, we get:

Moles of
H_2SO_4 =
(34.7g)/(98g/mole)

Moles of
H_2SO_4 = 0.354 moles

Therefore, the moles of
H_2SO_4 is 0.354 moles.

User Dhulmul
by
7.1k points