46.4k views
0 votes
A horizontal force of 50 N is applied to the object.

User Ilkerkaran
by
7.2k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Mass of object (m) = 5.102 kg

Step-by-step explanation:

Given:

Horizontal Force (F) = 50 N

Find:

Mass of object (m) = ?

Computation:

We know that, acceleration due to gravity (g) = 9.8 m/s²

⇒ Horizontal Force (F) = mg

⇒ 50 N = m (9.8 m/s²)

⇒ Mass of object (m) = 50 / 9.8

⇒ Mass of object (m) = 5.102 kg

Mass of object (m) is 5.1 kg (Approx)

User Ishio
by
7.1k points