Answer:
a) Preferred dividend is $13,596 and Common stock is $86,404
b) Preferred dividend is $ 40,788 and Common stock is $59,212
c) Preferred dividend is $55,904.66 and Common stock is $44,095.34
Step-by-step explanation:
Preferred dividend = 2200 × 103 × .06 = $ 13,596
Preferred stock = 2200 × 103 = $ 226,600
Common stock = 5800 × 60 = $ 348,000
Distribution of current dividend and past dividend to preference shares = $40,788
Distribution of dividend to common stock = $ 348,000 × .06 =$ 20,880
Surplus profit after distribution of dividend to both shareholders
= $100,000 - $40,788 - $20,880
= $ 38,332
Preferred dividend = [38,332 × 226,600] ÷ [(226,600 +348,000) ]
= [38332 × 226600] ÷ 574600
= $15,116.66
Common stock = $38,332 - $15,116.66 = $ 23215.34
(b) Preferred dividend = $13,596 for current year + ($13,596 × 2 ) for past 2 years
= $13,596 + $27,192
= $ 40,788
Common stock = $100,000 - $40,788
= $59,212
(c) The preferred stock is cumulative and participating
Preferred dividend = $40,788 + $ 15,116.66
= $55,904.66
Common stock = $23,215.34 + $20,880
= $44,095.34