12.1k views
3 votes
Anna spent $2.10 for 15 pencils, and Hendrik spent $2.00 for 21 pencils, and Jamie spent $1.60 for 11 pencils. List the students from least to greatest according to unit price paid.

1 Answer

4 votes

Answer:

The unit rate for the pencils ANNA bought is $7.14

The unit rate for the pencils HENDRICK bought is $10.5

The unit rate for the pencils JAMIE bought is $6.87

Jamie, Anna, Hendrick

Explanation:

User Refaat
by
7.7k points