90.7k views
5 votes
D) A shopkeeper bought two radios for Rs 6,000. He sold one of them at a profit of 20℅

and the other at a loss of 10%. If he gained 2% on his total outlay, at what
he buy each radio?​

User Mkounal
by
6.7k points

1 Answer

3 votes

Answer:

2400 and 3600

Explanation:

Radio 1 cost = x

Radio 2 cost= 6000- x

  • x*1.2+(6000-x)*0.9= 6000*1.02
  • 1.2x-0.9x+5400=6120
  • 0.3x= 6120-5400
  • 0.3x= 720
  • x=720/0.3
  • x= 2400
  • 6000- x= 3600
User Rayfranco
by
7.9k points