56.3k views
1 vote
Two shops, Lidal and Oldi, sell the same brand of toilet rolls but with different package sizes.

Calculate the price per 72 rolls for each shop.
Write which shop is the best value for money in the comment box.

Two shops, Lidal and Oldi, sell the same brand of toilet rolls but with different-example-1

1 Answer

4 votes

Answer:

Oldi is best value

Explanation:

Lidal

8 rolls for £3.76

72 rolls for £3.76*9= £33.84

Oldi

9 rolls for £4.14

72 rolls for £4.14*8= £33.12

Oldi offers better price for 72 rolls

User Nika Kurashvili
by
8.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories