Answer:
Coefficient of kinetic friction = 0.31
Step-by-step explanation:
g = 10 m/s²
distance covered up the hill, S = 8 m
Horizontal distance covered, d = 4 m
From the free body diagram attached:

The velocity at the bottom can be calculated by:

Work done through to frictional force = change in kinetic energy:
