173k views
2 votes
Paul has just enough money to buy either 5 erasers and 30 pencils or 10 erasers and 24 pencils. Each eraser costs $0.30. How much does each pencil cost?

User MichaPau
by
5.1k points

1 Answer

6 votes
Each pencil will cost $0.25
User Valar
by
5.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.