menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Paul has just enough money to buy either 5 erasers and 30 pencils or 10 erasers and 24 pencils. Each eraser costs $0.30. How much does each pencil cost?
asked
Feb 17, 2021
173k
views
2
votes
Paul has just enough money to buy either 5 erasers and 30 pencils or 10 erasers and 24 pencils. Each eraser costs $0.30. How much does each pencil cost?
Mathematics
high-school
MichaPau
asked
by
MichaPau
5.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
Each pencil will cost $0.25
Valar
answered
Feb 22, 2021
by
Valar
5.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.9m
questions
7.7m
answers
Other Questions
Solve for y in terms of x. 2/3y - 4 = x y = x + 6 y = -x + 4 y = -x + 6 y = x + 4
Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Use the normal model n(11371137,9696) for the weights of steers. a) what weight represents the 3737thth percentile? b) what weight represents the 9999thth percentile? c) what's the iqr of the weights
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
What is the value of x? (-4) - x = 5
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org