76.3k views
2 votes
En la tienda tienen estas ofertas : 1/4 kg de chorizo : 9,25 €. 1/2 kg de queso : 8,50€.¿Cuánto vale 1 kg de cada producto?¿Cuánto cuesta un queso de 2kg?

1 Answer

3 votes

Answer: 1. €37 and €17

2. €34

Explanation:

Given Data:

Cost of 1/4kg of chorizo = €9.25

Cost of 1/2kg of cheese = €8.50

Therefore:

1. Cost of 1kg of each product.

If 1/4 kg or chorizo cost €9.25,

1kg = 1/4 which is known as one fourth or one quarter. There are 4 one fourth in 1

1kg = 1/4 + 1/4 + 1/4 + 1/4

Or

1kg = 4 * €9.25

1kg = €37

Cost of 1kg of chorizo is €37

Cost of 1kg of cheese

If 1/2kg = €8.50

Then; 1kg = 1/2 + 1/2

1kg = €8.50 + €8.50

1kg = €17

Cost of 1kg of cheese = €17

2. Cost of 2kg of cheese.

If 1kg of cheese cost €17

2kg = 2 * €17

2kg = €34

Cost of 2kg of cheese is €34

User American Curl
by
6.0k points