Answer: 1. €37 and €17
2. €34
Explanation:
Given Data:
Cost of 1/4kg of chorizo = €9.25
Cost of 1/2kg of cheese = €8.50
Therefore:
1. Cost of 1kg of each product.
If 1/4 kg or chorizo cost €9.25,
1kg = 1/4 which is known as one fourth or one quarter. There are 4 one fourth in 1
1kg = 1/4 + 1/4 + 1/4 + 1/4
Or
1kg = 4 * €9.25
1kg = €37
Cost of 1kg of chorizo is €37
Cost of 1kg of cheese
If 1/2kg = €8.50
Then; 1kg = 1/2 + 1/2
1kg = €8.50 + €8.50
1kg = €17
Cost of 1kg of cheese = €17
2. Cost of 2kg of cheese.
If 1kg of cheese cost €17
2kg = 2 * €17
2kg = €34
Cost of 2kg of cheese is €34