Answer:
44.76 miles
Explanation:
The First Ship travels at 15 mph from A to C
Distance covered in 2 hours =15 X 2 =30 Miles
The Second Ship travels at 11 mph from A to B
Distance covered in 2 hours =11 X 2 =22 Miles
The path of the two ships forms a triangle ABC where:
AB=22 Miles
AC=30 miles

We want to determine the distance BC between the two ships.
Using Law of Cosines

BC= 44.76 miles
After two hours, the two ships are 44.76 miles apart.