43.2k views
5 votes
If a restaurant sells 6,000 meals in one month, at an average price of 17 per meal for the customer and an average cost of $4.60 per meal for the restaurant, what is the percentage increase from the restaurant price to the restaurant cost?

1 Answer

3 votes

Answer:

The percentage increase from the restaurant price to the restaurant cost = 269.56%

Explanation:

An average price of per meal for the customer= $17

An average cost of per meal for the restaurant= $4.60

Difference in price = 17-4.60

Difference in price = $12.4

So, the percentage increase from the restaurant price to the restaurant cost =
(12.4)/(4.60) * 100

The percentage increase from the restaurant price to the restaurant cost = 269.56%

User Romeo Sheshi
by
6.6k points