7.1k views
2 votes
45.0 mL of a Naoh solution is titrated with 0.12 M HCl. If 29.6 mL is required for neutralization,

what is the concentration of the NaOH solution?

User Chakrapani
by
7.4k points

1 Answer

0 votes

Answer:

M(NaOH) = 0.0789 M

Step-by-step explanation:

NaOH + HCl ---> NaCl + H2O

M(NaOH)*V(NaOH) =M(HCl)*V(HCl)

M(NaOH) *45.0 mL (NaOH) = 0.12 M(HCl) * 29.6 mL(HCl)

M(NaOH) = 0.12*29.6/45.0 = 0.0789 M

User Juraj Antas
by
7.6k points