113k views
5 votes
I need help please help me! I don’t understand

I need help please help me! I don’t understand-example-1

1 Answer

4 votes

Explanation:

Calculate the cost per ounce of each can by dividing the cost of the can by the size of the can.

For example, $0.89 / 10 oz = $0.089/oz.


\left[\begin{array}{ccc}Size&Cost&Cost\ per\ ounce\\10 oz&\$0.89&\$0.089/oz\\15 oz&\$1.29&\$0.086/oz\\18 oz&\$2.26&\$0.126/oz\\32 oz&\$3.39&\$0.106/oz\end{array}\right]

The 15oz can has the lowest cost per ounce.

User Symphony
by
7.2k points