186k views
2 votes
Mike has $25.00 to rent paddleboards for himself and a friend for 3 hours. Each paddleboard rental costs $3.75 per hour.

How Much Money Do The Need To Rent For 3 Hours? and Will There Be Less Or More

2 Answers

2 votes

Explanation:

First figure out how much one paddle board is for 3 hours. To figure that out multiply 3 by 3.75.

3 x 3.75=11.25

So for 1 paddle board it cost 11.25 for 3 hours. Since they need 2 paddle boards multiply 11.25 by 2 for the total cost of 2 paddle boards.

11.25 x 2 = 22.5

They can pay for 3 hour and will have 2.50 left over.

User Hayden
by
7.9k points
1 vote
If they both need a paddle board then it’ll cost them a total of $22.5 dollars. It’s the Hourly fee of $3.75 times 3 (hours) times 2 (people). He’ll be left over with 2.5 dollars.
User Dhiraj Sharma
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories