129k views
1 vote
Isaac is a professional swimmer who trains, in part, by running. She would like to

estimate the average number of miles she runs in each week. For a random sample
of 20 weeks, the mean is
x
= 17.5 miles with standard deviation s = 3.8 miles. Find
a 99% confidence interval for the population mean number of weekly miles Isaac runs.
(a) 15.01 to 19.99 miles (b) 15.07 to 19.93 miles
(c) 15.34 to 19.66 miles (d) 15.31 to 19.69 miles
(e) 15.08 to 19.92 miles

User Adriano
by
6.7k points

1 Answer

6 votes

Answer: (b) 15.07 to 19.93 miles

Explanation:

Confidence interval is written in the form,

(Sample mean - margin of error, sample mean + margin of error)

The sample mean, x is the point estimate for the population mean.

Margin of error = z × s/√n

Where

s = sample standard deviation = 3.8

n = number of samples = 20

From the information given, the population standard deviation is unknown and the sample size is small, hence, we would use the t distribution to find the z score

In order to use the t distribution, we would determine the degree of freedom, df for the sample.

df = n - 1 = 20 - 1 = 19

Since confidence level = 99% = 0.99, α = 1 - CL = 1 – 0.99 = 0.01

α/2 = 0.02/2 = 0.005

the area to the right of z0.005 is 0.025 and the area to the left of z0.025 is 1 - 0.005 = 0.995

Looking at the t distribution table,

z = 2.861

Margin of error = 2.861 × 3.8/√20

= 2.43

the lower limit of this confidence interval is

17.5 - 2.43 = 15.07 miles

the upper limit of this confidence interval is

17.5 + 2.43 = 19.93 miles

User Safiyah
by
7.2k points