42.8k views
3 votes
Sydney bikes 32 miles in 2 hours and 64 miles in 4 hours. He bikes at a constant rate. Which function gives the distance d that he travels in t hours?

A. d= 64 t
B. d= 32 t
C. d= 16 t
D. d = 8 t

User Behas
by
6.6k points

1 Answer

3 votes

Answer:

C. d = 16t

Explanation:

Since she is biking at a constant rate, then you would just have to divide 32 by 2 to get 16, which would be the speed Sydney would ride in the matter of one hour. So for how many hours she bikes, multiplied by 16, would be the distance that she travels in said time.

User Szczerski
by
6.5k points