185k views
5 votes
Bannister Co. is thinking about having one of its products manufactured by a subcontractor. Currently, the cost of manufacturing 1,000 units is: Direct material $ 45,000 Direct labor 30,000 Factory overhead (30% is variable) 98,000 If Bannister can buy 1,000 units from an outside supplier for $100,000, it should:

User Sfink
by
7.6k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Production total cost= $104,400

It is more profitable to buy the product.

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Production costs (1,000 units):

Direct material $ 45,000

Direct labor $30,000

Factory overhead (30% is variable) 98,000

Buy:

1,000 units from an outside supplier for $100,000.

I will assume that the fixed overhead is not avoidable, therefore it should not be taken into account for the decision making.

Production total cost= 45,000 + 30,000 + (98,000*0.3)

Production total cost= $104,400

It is more profitable to buy the product.

User Ikegami
by
7.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.