148k views
2 votes
Which describes unit rates? Check all that apply.

-Nadia pays $30 for 2 baseball tickets.
-A certain type of sailboat travels at 7 nautical miles per hour.
-The cost of 3 hot chocolates is $2.
-A summer camp provides 3 meals for each camper.

User Protasm
by
4.6k points

1 Answer

4 votes

Answer 2,4 are all described as unit rates a unit rate is anything that has per or each in it so a certain type of boat travels at 7 hours PER mile so we know question 2 is correct and 3 is a unit rate because it has each in it A summer camp provides 3 meals for EACH camper. That’s why the answer is 2 and 4

User Valery Viktorovsky
by
4.5k points