156k views
2 votes
Josh paid for four books with three $20 bills he received $12 in change each book was the same price how much did each book cost

User Melly
by
8.3k points

2 Answers

4 votes

Answer:$12 per book

Step-by-step explanation: $20 x 3= $60

If you have $12 change you minus that from the $60

Now that is $48 for 4 books.

To work out one book you do $48/4 which is $12 per book.

User Kamiikoneko
by
7.8k points
2 votes

Three $20 bills is a total of $60

$60 - $12 = $48

He spent a total of $48 on the books

Divide the total spent by the number of books:

48 / 3 = 16

Each book cost $16

User Anna Adamchuk
by
7.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories