Answer:
$1475.40
Explanation:
Since the interest is two times per year for 5 years, do this 10 times:
1) 750*0.07=52.5
750+52.5=802.5
2) 802.5*0.07=56.18
802.5+56.18=858.69
3) 858.69*0.07=60.11
858.69+60.11=918.79
4) 918.79*0.07=64.32
918.79+64.32=983.11
5) 983.11*0.07=68.82
983.11+68.82=1051.93
6) 1051.93*0.07=73.64
1051.93+73.64=1125.57
7) 1125.57*0.07=78.79
1125.57+78.79=1204.36
8) 1204.36*0.07=84.31
1204.36+84.31=1288.67
9) 1288.67*0.07=90.21
1288.67+90.21=1378.88
10) 1378.88*0.07=96.52
1378.88+96.52=1475.40