191k views
2 votes
Mrs. Meyer's soap is $3.99 for 12 ounces. What is the cost per ounce?

User RACKGNOME
by
7.4k points

2 Answers

5 votes

Answer:

0.33

Step-by-step explanation: i did it on a piece of paper

User Jeroen Peeters
by
7.8k points
3 votes

Answer:

It's about 33 cents per ounce. The exact answer would be 0.3325

Explanation:

User Mariogl
by
7.7k points