25.3k views
5 votes
Imagine that you have a 500 g iron pot (c = 0.440), a 500 g copper pot (c = 0.385), and a 500 g aluminum pot (c = 0.897). You fill each pot with 250 mL of water and heat the water to 100°C on a stove. Which pot will keep the water warm the longest? Explain your answer.

User Gyuri
by
7.3k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Aluminium

Step-by-step explanation:

If we calculate the heat transfer for all the substances, we have

Mc(∆T)

Where M is mass

C is heat capacity

∆T is temperature change.

For iron

Mc(∆T) = 500 ×0.440×100= 22000J

For copper

Mc(∆T) = 500 ×0.385×100= 19250J

For aluminium

Mc(∆T) = 500 ×0.897×100= 44850J

Aluminium has the highest heat capacity and would take longest for this heat capacity to be dissipated under similar condition.

User Doug Amos
by
7.3k points