Answer:
$4,200
Step-by-step explanation:
Data provided in the question:
Cash dividend payments = $25,000.
Cash from selling of Long-term investments = $79,000.
Cash used for purchasing a building costing $198,000 = $19,800
Sale of equipment = $37,000
Long term note payable = $92,000 cash
Now,
The net cash from investing activities will be
= sale of long term investments - purchase of building + sale of equipment - purchase of investments
= $79,000 - $19,800 + $37,000 - $92000
= $4,200.