180k views
2 votes
On a soccer team 40% of the goal are scored by a star player on the team.If 70 goals were scored all season, how many are scored by the rest of the team? Plz help me

User Lpratlong
by
6.6k points

2 Answers

4 votes

Answer:

42

Explanation:

40% of 70=28

70-28=42

User Cjohn
by
6.5k points
4 votes

Answer:

42

Explanation:

During the season, 40% of the goals are scored the by the star player. This means that 60% of the goals are scored by everyone else.

100% - 40% = 60%

To find how many goals are scored by the rest of the team, convert the percentage to a decimal. You then have to multiply the decimal by the total goals scored.

60% = 0.6

70 Ă— 0.6 = 42

The rest of the team scored 42 goals.

User Tapan Kumar
by
6.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.