Answer:
19.7%
Step-by-step explanation:
initial cost $60,000
depreciation expense:
5 + 4 + 3 + 2 + 1 = 15
Year 1: 5/15 = 33% = $19,800
Year 2: 4/15 = 27% = $16,200
Year 3: 3/15 = 20% = $12,000
Year 4: 2/15 = 13% = $7,800
Year 5: 1/15 = 7% = $4,200
yearly benefits:
Year 1 = ($15,000 - $19,800) x 45% tax credit = $2,160 deferred tax benefit
Year 2 = ($15,000 - $16,200) x 45% tax credit = $540 deferred tax benefit
Year 3 = $15,000 - $12,000 = $3,000 ⇒ $1,350 in taxes are offset by the previous deferred tax benefits x 45% tax = $2,160 - $1,350 = $810 remaining tax benefits
Year 4 = $15,000 - $7,800 = $7,200 - $3,240 in taxes + $810 in deferred tax benefits = $4,770
Year 5 = ($15,000 - $4,200) x (1 - 45%) = $5,940
this investment yields 3 positive benefits during years 3-5, if we discount them to find the present value = $3,000/1.07 + $4,770/1.07² + $5,940/1.07³ = $2,803.74 + $4,166.30 + $4,848.81 = $11,818.85
after-tax rate of return = $11,818.85 / $60,000 = 19.7%