139k views
5 votes
If a 24-kg mass stretches a spring 15 cm, what mass will stretch the spring 10 cm

1 Answer

5 votes

Answer:

16kg

Explanation:

This problem is borers on elasticity of materials.

according to Hooke's law, "provided the elastic limit of an elastic material is not exceeded the the extension e is directly proportional to the applied force."


F= ke

where F is the applied force in N

k is the spring constant N/m

e is the extension in meters

Given data

mass m= 24kg

extensnion=15cm in meters=
(15)/(100)=
0.15m

we can solve for the spring constant k

we also know that the force F = mg

assuming
g=9.81m/s^(2)

therefore


24*9.81=k*0.15\\235.44=k*0.15\\k=(235.44)/(0.15) \\k=1569.6N/m\\

We can use this value of k to solve for the mass that will cause an extension of
10cm= 0.1m


x*9.81=1569.6*0.1\\\\x= (156.96)/(9.81) \\\x= 16kg

User Rafalon
by
8.0k points