Answer:
a. 0.15
b. $7.15 per share
c. $6.55
Step-by-step explanation:
a. What will be the debt-to-equity ratio if it borrows $220,000?
Market value of equity = 17,000 * $100 = $1,700,000
Since the proceeds of a debt issue of $270,000 is used to buy back stock, we have:
Remaining market value of equity = $1,700,000 - $220,000 = $1,480,000
Therefore,
Debt-to-equity ratio = Debt / Remaining market value of equity = $220,000 / $1,480,000 = 0.15.
b. If earnings before interest and tax (EBIT) are $130,000, what will be earnings per share (EPS) if Reliable borrows $220,000?
Remaining number of shares = Remaining market value of equity / Market price per share = $1,480,000 / $100 = 14,800 shares
Interest on debt = $220,000 * 11% = $24,200
Tax = $0
Earning after interest and tax = EBIT - Interest on debt - Tax = $130,000 - $24,200 - $0 = $105,800
EPS = Earning after interest and tax / Remaining number of shares = $105,800 / 14,800 = $7.15 per share
c. What will EPS be if it borrows $420,000?
Remaining number of shares = ($1,700,000 - $420,000) / $100 = 12,800 shares
Interest on debt = $420,00 * 11% = $46,200
Tax = $0
Earning after interest and tax = EBIT - Interest on debt - Tax = $130,000 - $46,200 - $0 = $83,800
EPS = Earning after interest and tax / Remaining number of shares = $83,800 / 12,800 = $6.55 per share